Skip to main content

Išties malonu ir sveikintina, kad Kaunas tvarkosi. Akis džiugina tvarkomos sankryžos, atnaujinami pėsčiųjų takai, gatvės, aikštelės, statomi nauji pastatai ir t.t. Tačiau ar visuomet atsižvelgiama į prioritetus, į Kauno miesto gyventojų lūkesčius, dar svarbiau – į miestiečių ir jų atžalų saugumą? Ir šis klausimas kyla pagrįstai, be noro pašiepti ar nepakankamai vertinti valdžios darbą.

Romainiai – didelė Šilainių seniūnijos dalis, priklausanti Kauno miestui. Pagal Romainiuose gyvenančių kauniečių skaičių akivaizdu, jog ši miesto dalis miestiečiams patinka. Ji pakankamai rami, nėra pramoninių infrastruktūrų, miesto centras netoli. Pasižvalgius po Romainių gatveles, galima pasidžiaugti romainiškių tvarkymųsi savo kiemuose, ir už kiemo vartų. Tačiau tik įvažiavus į šią Kauno miesto dalį, žvilgtelti į šalį nėra kada, nes akis bado Romainių gatvės. Taip, duobių pasitaiko visur, tačiau Romainiuose – padėtis ypatingai bloga.

Štai, Lubinų gatvė, gatvė jungianti pagrindinę Romainių gatvę su Liucijanavos gatve, kuria galima išvykti iš Kauno, patekti į kitas greta Kauno miesto esančias gyvenvietes – Giraitę, Vijūkus. Lubinų gatvės vaizdą aprašyti žodžiais sunku, reikia pamatyti, pamėginti šia gatve pravažiuoti. Duobės su duobėmis tiesiog lenktyniauja, kuri didesnė, kuri gilesnė. Važiuojant belieka tikėtis vairuotojų geranoriškumo ir pačiam taip elgtis, kad galėtum prasilenkti. Romainiškiai taip važiuoja kasdien, ir jau tikrai daugiau nei penkmetį. Važiavimas tai vienas dalykas, tačiau reikėtų pamėginti šia gatve paėjėti. Joje tiesiog nėra pėstiesiems vietos, jau nekalbant apie elementarų šaligatvį bent vienoje gatvės pusėje. Tačiau žmonės eina, eina vaikai, nes grįžus iš ugdymo institucijų jiems kažkaip reikia pasiekti namus, mamos stumia vežimėlius su mažyliais, nes kito kelio pasiekti parduotuvę tiesiog nėra. Tad natūraliai kyla pagrįstas klausimas – ar miesto valdžiai išties rūpi gyventojai, o svarbiausia – jų saugumas? Valdžia galbūt sakys, na, tai nėra pagrindinė Romanių gatvė ar pan., argumentų tikrai ras. Tuomet pakeliaukime pagrindine Romainių gatve. Tiesa, joje duobių kiek mažiau, tačiau pėstieji čia ir vėl neapsaugoti. Pagrindinėje Romainių gatvėje tiesiog nėra šaligatvių, jų nėra nei vienoje gatvės pusėje. Nėra net linijų, skiriančių gatvę nuo kelkraščio. Suaugę, vaikai, išlipę iš viešojo transporto tiesiog eina gatvės pakraščiu. Tiek vairuotojai, tiek pėstieji turi būti itin budrūs. O ką jau kalbėti apie tamsos metą.

Dar viena problema – susisiekimas su kitomis miesto dalimis. Kaip žinia, miesto valdžia įvairiomis priemonėmis skatina žmones naudotis viešuoju transportu. Tačiau kodėl Romainių gyventojai ir vėl pamiršti? Paanalizavus viešojo transporto tvarkaraštį akivaizdžiai matyti, jog susisiekimas su šiuo miesto rajonu yra apgailėtinas. Savaitgalį dalies Romainių gyventojų viešasis transportas išvis nepasiekia. O tai yra antro pagal dydį Lietuvos miesto dalis! Reikia eiti pėsčiomis 2-4 km, kad pasiekti autobusų stotelę, į kurią autobusas atvažiuoja. O eiti gatve nesaugu. Senyvo amžiaus žmonėms gal ir atstumas per ilgas. Todėl savaitgaliais išvykti iš Romainių be transporto priemonės galimybių didžiajai daliai gyventojų praktiškai nėra. Galimybės pamatyti, koks Kaunas pilnas kultūros, tikrai ribotos.

Jei jau kalbame apie viešąjį transportą, reiktų pasižvalgyti ir paieškoti autobusų stotelių. Grįžkime į pagrindinę Romainių arteriją – Romainių gatvę. Stotelės yra, tačiau palyginus su kituose miesto rajonuose esančiomis stotelėmis, tai tik žymeklis autobusui sustoti. Autobusas sustoja gatvėje, jokios vietos įvažiuoti, pasitraukti ir praleisti kitas transporto priemones autobusui nėra. Keleiviai viešojo transporto laukia po atviru dangumi. Važiuojant automobiliu ima apmaudas matant besilydančius ar šaltyje stypsančius vaikus, senolius. Taigi ir vėl kyla pagrįstas klausimas – ar Kauno miesto valdžiai tai rūpi?

Na ir dar vienas, gal jau ne tiek opus klausimas – dviračių takai. Sakau ne tiek opus, nes palyginti su šaligatviais, viešojo transporto stotelėmis ir galimybėmis pasiekti kitus miesto rajonus, dviratis ne kiekvienam. Bet… Miesto valdžia ir šią galimybę pasiekti miestą, savo darbo vietą ar tiesiog kaip priemonę sveikatinimuisi iš Romainių gyventojų atėmė. Išvažiuoti saugiai iš savo gyvenamojo rajono romainiškiams tiesiog nėra galimybės.

Manau atsakymas į klausimą – ar Kauno miesto valdžiai išties rūpi gyventojai ir jų saugumas, ko gero yra aiškus, bent jau Romainių gyventojams tikrai. Tačiau žmonės gyvena, stato ir kuria savo gerovę, augina vaikus ir laukia, gal kas pasikeis.