Violeta Boreikienė. Skandalas su Kauno atliekų įmone parodė – būtina asmeninė tarnautojų atsakomybė

Violeta Boreikienė. Skandalas su Kauno atliekų įmone parodė – būtina asmeninė tarnautojų atsakomybė

Skandalas su Kauno mechaninio biologinio atliekų apdorojimo įmone parodė, kad kol Lietuvoje nebus asmeninės valdininkų atsakomybės, tol panašios istorijos tik kartosis. Kauno rajono gyventojus nuodijusi įmonė, dėl kurios skleidžiamos smarvės kenčia Kauno rajono gyvenviečių žmonės, pasirodo, net neveikė. Dėl to trečiadienį Aplinkos apsaugos departamentas kreipėsi į miesto savivaldybę su prašymu skelbti ekstremalią padėtį.

30 mln. eurų kainavusi atliekų apdorojimo įmonė ilgą laiką buvo tikras siaubas Ramučių, Karmėlavos, Narėpų, Margavos gyventojams. Dėl smarvės negalėję nė durų atidaryti gyventojai beldėsi visur, bet miesto valdininkų širdžių tai nesuminkštino.

Žmonės tiesiog vėmė namuose, juos, kaip sakė Kauno rajono meras Valerijus Makūnas, berdavo spuogai – tokia tarša itin apgyvendintame rajone. Bet ilgą laiką tai buvo niekam nė motais.

Ir šiandien paaiškėja neįtikėtinas faktas – gamykla neveikia, įranga neveikia, dumblas neapdorojamas, toliau skleidžia smarvę, o kaltų nėra.

Ir šiandien paaiškėja neįtikėtinas faktas – gamykla neveikia, įranga neveikia, dumblas neapdorojamas, toliau skleidžia smarvę, o kaltų nėra. Iki šiol MBA vadovai ramino gyventojus, kad viskas gerai, o jėgainė dirba be priekaištų. Tai kokius dabar žodžius pabers jėgainės vadovai ir Kauno miesto vadovai?

Kiekvienas valstybinis projektas, pastatytas objektas privalo turėti ir tuos, kas už juos atsakingas. Kas buvo atsakingas už jėgainės statybą, įrangos pirkimą? Yra visi parašai ir miesto valdininkų pavardės.

Kodėl jos neviešinamos? Kas yra atsakingas už tai, kad jėgainė nedirba ir kodėl nebuvo apie tai pranešta viešai? Kas turėjo tai pasakyti?

Lietuvoje susiklostė situacija, kad už menkniekius, smulkias vagystes žmonės siunčiami į kalėjimus, bet už melavimą ir gyvenviečių nuodijimą, už kurį dar susimoka tie patys mokesčių mokėtojai, nėra jokios asmeninės valdininkų atsakomybės.

Šią susiklosčiusią tradiciją būtina pakeisti. Pagaliau ilgus metus rajono gyventojams buvo kalama į galvą, kad MBA atpigins atliekų tvarkymą, tačiau viskas nutiko kitaip – paslauga tik pabrango. Kodėl čia neburiamos komisijos, kurios turėtų tirti šį skandalingą atvejį?

Jeigu Kauno atliekų deginimo gamykla negalės deginti dumblo, tai visas šis reikalas jau tampa kriminaliniu.

Kauno MBA įsteigė viešoji įstaiga Kauno regiono atliekų tvarkymo centras (RATC), kurios dalininkai yra šešios regiono savivaldybės ir UAB „Kauno švara“, todėl MBA reikalus tenka spręsti kolegialiai.

Savo poziciją dėl MBA turėtų pareikšti ir Aplinkos ministerija, kuri inicijavo ir įgyvendino šį projektą. Neabejoju, kad ministerijoje saugomi visi dokumentai su parašais apie jėgainės statybą, įrangą, pajėgumus. Gal ir apie kvapus ten buvo parašyta, bet ir čia atsakingų nėra, o tik projekto iniciatorė – Aplinkos ministerija.

Penktus metus veikiančios Kauno mechaninio biologinio atliekų apdorojimo įmonės (MBA) veikla diskredituoja visą atliekų tvarkymo politiką, o gyventojams pasėja įtarimus, kad tokios jėgainės tiesiog negali veikti sklandžiai.

Apskritai, dabar kyla klausimas dėl jos reikalingumo. Jeigu Kauno atliekų deginimo gamykla negalės deginti dumblo, tai visas šis reikalas jau tampa kriminaliniu. Tik ar neliks tuščias teisiamųjų suolas?

Susiję straipsniai

Close