Socialdemokratai siūlo mobilių bankų ir valstybinio plėtros banko idėją

Socialdemokratai siūlo mobilių bankų ir valstybinio plėtros banko idėją

Socialdemokratai į Seimą pakvietę susitikti Lietuvos banko valdybos pirmininką Vitą Vasiliauską ir Lietuvos bankų asociacijos prezidentą Mantą Zalatorių aiškinosi dėl šalyje, ypač regionuose, mažėjančių bankų paslaugų pasiūlos, taip pat verslo  kreditavimo problemų, kaip šiuos klausimus ketinama spręsti.

Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė susitikime kėlė klausimus, kodėl yra taip pabrangęs skolinimasis iš bankų ir žmonėms, ypač mažesniuose rajonuose sudėtinga tiesiogiai gauti bankų paslaugas.

„Lietuvos regionų žmonės labai jaučia tą mūsų „mažos rinkos“ prakeiksmą – uždarinėjami skyriai, žmonėms siūloma naudotis internetine bankininkyste. Tai kaip valstybė priėjo prie tokios situacijos, kad turime tokią  susitraukusią ir koncentruotą rinką? Ar buvo padaryti reikalingi sprendimai, kad apsaugotume šalies vartotojus, kad dabar nereikėtų galvoti, kaip išsigelbėti – gal steigti valstybinį komercinį banką, o gal kitokias priemones taikyti“, - Lietuvos banko vadovo klausė R. Budbergytė.

Lietuvos banko valdybos pirmininkas pripažino, kad bankų rinka Lietuvoje išties susitraukusi, kreditų srautas, ypač įmonėms, mažėja, o palūkanos už paskolas auga nuo 2018 metų, ir jas gauna tik kiek daugiau nei pusė norinčių.

„Teisingai pastebėjote, euro zonos valstybių tarpe mes turime vienas iš didesnių palūkanų“, - patvirtino V. Vasiliauskas.

Lietuvoje veikiančių komercinių bankų asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius irgi pripažino, kad Lietuvoje veikia per mažai bankų, pažymėjo, kad tam trūksta ir teisinės aplinkos.

„Regionuose mažėja skyrių. To priežastys – mažėja gyventojų ir daugėja žmonių besinaudojančių internetinio ryšio priemonėmis. Dabar Lietuvoje liko tik 450 tūkstančių gyventojų, kurie jomis nesinaudoja. Ir dėl šių žmonių vis dar išlikę 280 veikiančių bankų skyrių“, - sakė M. Zalatorius.

Lietuvos bankas ir mes problemas matome vienodai – bankų per mažai, koncentracija per didelė.

Lietuvos banko vadovas kaip vieną iš priemonių bankų paslaugų prieinamumui sumažinti paminėjo bankomatus, kuriuose veiktų visų bankų kortelės. Tačiau derybos dėl to tarp bankų yra užsitęsusios.

„Stebėtinai malonu, kad bankų asociacija, Lietuvos bankas ir mes problemas matome vienodai – bankų per mažai, koncentracija per didelė – tai lemia, kad nauji bankai į Lietuvą neateina, o esantys kelia palūkanas arba atsisako skolinti smulkiam ir vidutiniam verslui stengdamiesi išvengti galimos papildomos rizikos ekonominio nuosmukio metu. Blogai tai, kad nei bankai, nei jų reguliuotojas - Lietuvos bankas - neteikia pasiūlymų, iš esmės nesprendžia užsitęsusių problemų - ligi šiol nepavyko pritraukti naujo komercinio banko ir galima konstatuoti, kad nepavyks. Kitos siūlomos priemonės – neadekvačios, kol kas ir iš esmės problemos nesprendžia“, - sakė Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas.

Po susitikimo su bankų atstovais ir Lietuvos banko vadovu socialdemokratai siūlo svarstyti valstybinio plėtros banko steigimą. Tokie bankai įsteigti ir veikia kai kuriose valstybėse. Lietuvoje jis galėtų veikti keliose svarbiose srityse:

  • Būsto paskolų prieinamumo – siekiant sumažinti palūkanas gyventojams;
  • Energetinio efektyvumo rinkoje – tai leistų sumažinti energijos kaštus;
  • Smulkaus ir vidutinio verslo finansavimo užtikrinimas regionuose –ten reikia darbo vietų, o be kreditavimo verslas nesiplės.

Socialdemokratų teigimu toks valstybinis plėtros bankas nesiektų konkuruoti mažmeninės bankininkystės srityse. Tuo tarpu bankų paslaugų nykimą regionuose Rasa Budbergytė siūlo gaivinti mobilios bankininkystės būdu.

„Lietuvos bankas tikisi, kad po 15 metų jau visi gebės naudotis internetine bankininkyste. Tačiau kalbame apie šiandien visoje Lietuvoje gyvenančius žmones – įvairaus amžiaus ir įvairių galimybių. Juk yra ne tik nemokančių, bet ir neturinčių galimybių nusipirkti  kompiuterį ar išmanų mobilųjį telefoną. Žmonės negali likti be paslaugų ir dabar reikia mobilios bankininkystės šalia internetinės“, - sakė Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narė R. Budbergytė.

Socialdemokratė sako, kad taip pat reikia spręsti klausimą kaip sudaryti žmonėms sąlygas įsigyti interneto ryšio priemones, ir išmokyti jomis naudotis.

Close