L.Baltrėnas: Laikas galvoti apie naują pensijų sistemą

L.Baltrėnas: Laikas galvoti apie naują pensijų sistemą

Anksčiau ar vėliau visi mes susidursime su tuo, kad bus laikas ir reikės išeiti į užtarnautą poilsį. Dabar kai esi jaunas apie tai mažai kas susimąsto. Kai tik asmuo pradeda darbinius santykius, jam yra nuskaičiuojami pinigai Sodrai. . Dabartinių dirbančiųjų sumokami pinigai Sodrai naudojami esamų pensininkų pensijoms. Ekonomistai ir statistikai trimituoja, kad ilgalaikėje perspektyvoje mažės darbingo amžiaus asmenų, o tai mažina Sodros įmokų sumas ir pensijos turės mažėti. Politikai eina iš proto ir sugalvoja visokias priemones situacijai gerinti. Viena iš jų buvo pensijinio amžiaus ilginimas. Net nepastebėjome kaip 5 metus pridėjo ir taip prailgino dirbančiųjų gretas ir sumažino pensininkų skaičių. Pensija dirbantiesiems pasirodė kaip miražas, čia buvo taip arti, o staiga dėl gerų politikų išnyko. Daugelis iš jų taip ir nesulauks pensijos, nes statistika rodo, kad ypač vyrų gyvenimo trukmė nuo to nepadidėjo. Graudu buvo girdėti, kai vienas bankininkas viešojoje erdvėje pasiūlė pensijinį amžių padidinti iki 70 metų. Supratau kodėl, nes jam pačiam artėjo pensija, o jis dar buvo pajėgus dirbti ir gauti gerą banko algą, todėl siūlė sprendimą. Aš juokaudamas siūlau pensijinį amžių didinti iki 90 metų. Prie to pridedu sąlygą, tegu Lietuva atsisako Sodros sistemos, o visus kurie pasiektų 90 metų valstybė iš biudžeto sugebėtų išlaikyti. Kiek laimėtų Lietuva? Darbo kaštai sumažėtų ženkliai, t.y. per metus apie 4 milijardus eurų. Lietuva taptu labiau konkurencinga pasaulyje, nes savikaina mūsų gaminių būtų pigesnė. Atpigtų prekės Lietuvoje. O jeigu dar pridėtume, kad vaikai savo tėvus turėtų išlaikyti nuo 65 metų, tuomet ir gimstamumas būtų didesnis, nes visi tėvai norėtų turėti daugiau finansuotojų. Lietuvoje didėtų gyventojų, pilnėtų valstybės biudžetas, taptume konkurencingi, vadinasi Lietuva klestėtų. Visą tai sakiau kaip juoką pro ašaras, nors tiesos jame daug.

Kita politikų padaryta priemonė situacijai Sodrai gerinti buvo būtinojo stažo padidinimas nuo 30 iki 35 metų. Stebiuosi mūsų tautos ramumu. Prancūzijoje nuo tokių priemonių siūlymo vyksta masiniai streikai, pas mus tyli ramuma, supratingumas ir taip duodame politikams toliau ciniškai apvaginėti tautą. Kodėl taip žiauriai apvaginėti tautą? Tikrai taip, nes tai galima matematiškai įrodyti, kad tautos dirbantieji yra apvogti apie 12 proc. nuo priskaičiuotos pensijos. Žinant, kad Sodros pensijų sumos siekia milijardus eurų, galima nesunkiai nustatyti kiek šimtų milijonų eurų buvo galimai pavogti iš mūsų visų. Pensijų paskaičiavimo formulėje sukauptas stažas dalinamas iš būtinojo darbo stažo. Taip gaunamas koeficientas, nuo kurio priklauso pensijos dydis. Jeigu anksčiau formulėje būtinasis darbo stažas buvo 30, tai dabar bus didesnis 35. Dalinant iš didesnio skaičiaus visada gausite mažesnį skaičių, vadinasi gausite mažesnę pensiją. Būsite priversti dirbti daugiau ir gauti mažiau. Tokia mūsų išrinktų politikų valia. Mano nuomone būtinojo stažo padidinimas buvo grubus Konstitucijos pažeidimas, nes piliečiai jau pradėję darbinius santykius žinojo, kad teks dirbti ne mažiau 30 metų, staiga sužino, kad dar pridėjo 5 metelius. Ar tai nepažeistas teisėtų lūkesčių principas? Teisėtų lūkesčių principas privalėjo apsaugoti darbuotojo interesus, kuriam teisinė sistema teikė vilčių, kad jis išdirbęs 30 metų turės būtinąjį darbo stažą. Todėl 35 metų būtinasis darbo stažas turėjo būti taikomas tik naujai į darbo rinką atėjusiems darbuotojams.

Dar kita politikų sugalvota ir įteisinta priemonė situacijai „gerinti“ buvo pensijų reforma susimokant įmokas patiems. Nors ir taip iš darbo užmokesčio išskaičiuoja Sodrai, bet čia dar „savanoriškai“ pasirūpini senatvę ir sukaupi fondą, kuris gali virsti anuitetu. Pradžioje valdžia skatino procesą ir nemaža dalimi prisidėdavo prie šio fondo sumos. Dabartinė valdžia nutarė, kad skriaudžiami dabartiniai pensininkai ir nubraukė visas išmokas fondams iš Sodros biudžeto. Čia įvyko dar viena abrakadabra iš valdžios. Juk tokiu sprendimu, liaudis nemato, kad taip yra užmaskuotai padidintas mokestis Sodrai. Čia galima sakyti, kad sumažinamas darbo užmokestis pensijų fondų naudai.

Dabar pasaulyje vyksta jau 5.0 pramoninė revoliucija. Ar pastebėjote? Kas tai? Kokios jos pasekmės? Ar ne laikas pradėti galvoti kaip valdyti situaciją šioje aplinkoje? Ši pramoninė revoliucija į gamybą sparčiau diegia išmanias technologijas, kurios praktiškai pakeičia darbuotojus. Jų ateityje visiškai nereikės. Robotai, išmaniosios programėlės, internetas, 5G technologijos, dirbtinis intelektas , automobiliai be vairuotojų ir t.t. Prieš 3 metus lankiausi Vokietijoje Miuncheno mieste ir buvau supažindintas su gamykla, kurioje yra minimalus darbuotojų skaičius. Joje dirba vien robotai. Vaizdas buvo kaip iš fantastinio filmo. Nustebino tai, kad gamyklos vadovai, man sako, nėra jokių profsąjungų, sergančių ir reikalaujančių atostogų, dirbama be sustojimų 24 valandas per parą, jokių pietų pertraukų ir t.t. Įdomu buvo tai, kad po metų lankiausi kitame Vokietijos mieste ir jame kita gamykla, kurioje irgi dirba tik robotai. Procesas vyksta labai sparčiai. Konkurencija rinkose didėja, laimi tas kas greičiau tą supranta ir veikia. Darbo rinka naujų darbo vietų ateityje siūlys vis mažiau ir mažiau. Jeigu darbuotojų visiškai nereikės, kas mokės Sodrai? Iš ko gyvens pensininkai? Kas išlaikys bedarbius? Ar dabar galiojanti Sodros sistema galės gyvuoti? Manau tokius klausimus jau šiandien privalo kelti politikai ir siūlyti sprendimo variantus.

Close