Eglė Daiva Kanikovienė: Gyvenk su gamta, būki sveikas

Eglė Daiva Kanikovienė: Gyvenk su gamta, būki sveikas

Šiuo laikotarpiu natūraliai padidėjęs susirūpinimas sveikata, imuniteto stiprinimu, todėl kartu su žinoma žolininke, bičiule Judita Kasčiuškevičiūte norime pasidalinti praktiniais patarimais kaip sau ir savo artimiesiems galime padėti.

Visi žinome, kad imunitetą stiprina citrina, turinti daug vitamino C, ežiuolė, česnakas. Supjaustome česnako skiltelę plonais griežinėliais, tabletės dydžio ir rytais, 30 minučių prieš valgį, po vieną griežinėlį, nekramtę praryjame užsigerdami stikline šilto vandens.

Labai tinka bičių pikis (propolis), jis turi antibakterinių, antivirusinių savybių, stiprina imuninę sistemą, stimuliuoja regeneracines organizmo funkcijas. Stiprina antibiotikų poveikį, taigi galima vartoti su jais. Pikis, kitaip nei antibiotikai, nesunaikina žarnyno gerųjų bakterijų. Bičių pikio aliejus palengvina kvėpavimo takų problemų sukeltus simptomus, esant slogai.

Verta naudoti ožragę, nes turi vitamino C, imuninę sistemą stiprinančių medžiagų, chlorofilo. Sėklų nuoviru (galima įdėti medaus) gydomas kosulys.

Yra ir įvairių arbatų, kurias šiuo laikotarpiu labai svarbu gerti. Arbata ,,Ivan čaj" (lietuviškai – siauralapis gaurometis, ožkarožė). Siauralapio gauromečio lapuose vitamino C net 6 kartus daugiau negu citrinoje, arbata turi ir raminantį, nuotaiką gerinantį poveikį. Ji gali pagerinti miegą, nuslopinti skausmą.

Plačialapis gyslotis pasižymi prieuždegiminiu, skausmą malšinančiu, antibakteriniu, žaizdas gydančiu, raminančiu poveikiu. Gyslotis turi gleivinių medžiagų, dėl kurių jis raminamai veikia plaučius, mažindamas uždegimą ir sudirginimą, palengvina atsikosėjimą. Gysločių arbatą rekomenduojama gerti sergant bronchitu, bronchine astma, esant kvėpavimo takų uždegimams.

O jeigu trūksta geležies (mažakraujystės gydymui) taip pat ir imuninės sistemos stiprinimui reikia vartoti asiūklių arba ožkabarzdžių.

Reikia nepamiršti ir mus supančios aplinkos. Kambarius reikia dažnai vėdinti ir smilkyti naudojant ėglius (paprastą kadagį), tam naudojamos ir verbos. Labiausiai Lietuvoje paplitusi verbų rūšis - iš kadagio ir blindės šakelių.

Priešvirusinį poveikį turi įvairūs aliejai. Garinant grynina orą. Koronaviruso pandemijos metu labai tinka eukaliptas. Daugelį amžių eukaliptų aliejų žmonija naudojo kaip stiprią antiseptiniu ir valomuoju poveikiu pasižyminčią priemonę. Eukaliptuose yra limoneno, pasižyminčio antivirusinėmis savybėmis ir pinino – stipraus antiseptiko. Citronelolio nedaug, tačiau jis efektyviai šildo ir dezinfekuoja, pakelia nuotaiką. Eukaliptai kovoja su infekcijomis, mažina karštį ir deginimą kvėpavimo takuose. Kambarių garinimui reikia naudoti aromaterapines žvakides, apačioje žvakelė, viršuje reikia įpilti vandens ir įlašinat 5 - 7 lašus eukaliptų aliejaus. Galima įlašinti levandos, ji pasižymi raminančiu, spazmus atpalaiduojančiu ir antiseptiniu poveikiu ar arbatmedžio, bergamotė aliejų. Gėrimas su bergamotės aliejumi tinka esant burnos ertmės infekcijoms, nes kovoja su mikrobais bei bakterijomis. Tikrųjų pačiulių eterinis aliejus gydo nuo odos infekcijų. Jis gerai susitvarko su grybelinėmis ir bakterinėmis infekcijomis, kovoja su virusais.

Namuose auginami kambariniai augalai tokie kaip jeronimas ar alijošius naudingi, bet vėl gi reikia žiūrėti ar jums tinka.

O svarbiausia – vaikščiokime po mišką, džiaukimės bundančiu pavasariu, venkime negatyvios informacijos, darykime tai, kam trūko laiko ir būsime sveiki.

Eglė Daiva Kanikovienė, slaugytoja,
Kauno Aukštųjų Šančių bendruomenės centro pirmininkė.

Close