Ąžuolyno meškučių vargai

Ąžuolyno meškučių vargai

Gaiva Pundytė, LSDP Kauno miesto skyriaus Gyvūnų gerovės komiteto pirmininkė

VšĮ „Ažuolyno meškučiai" ir vadovas Nikolajus Zobovas vis šmėsčioja žiniasklaidoje bei socialiniuose tinkluose. Dažniausiai tai raginimai boikotuoti šio cirko pasirodymus.

Didžiulio atgarsio ir pasipiktinimų bangos susilaukė prieš mėnesį per Lietuvą nuvilnijusi nustekentos meškutės nuotrauka pasirodymo metu Klaipėdoje. Po kelių dienų praskriejo žinia apie mirusią, vos šešių mėnesių, šio cirko artistę. O štai paskutinysis raginimas iš Jonavos praėjusią savaitę, kur buvo pastabėta „Ažuolyno meškučių" cirko palapinė: "PATAUPYKIT PINIGĖLIUS kitokioms pramogoms ir NEŠVAISTYKIT savo LAIKO ten, kur tvyro skausmas ir išnaudojimas".

Šiandien pastebėjau šio cirko palapines Kaune ir  prisiminiau laikus, kai „Ažuolyno meškučiai“ buvo įsikūrę mūsų mieste.  Tuomet šios įstaigos dalininke daug metų buvo ir Kauno miesto savivaldybė. Kuravo įstaigos veiklą savivaldybės administracijos Kultūros skyrius. Tačiau, kiek pamenu, tai N. Zobovo bendravimas buvo visada keistas: jis vengdavo įsileisti savivaldybės specialistus, sudėtinga būdavo ir su ataskaitomis.

Jau keleri metai kaip N. Zobovas išsikraustė iš Kauno, tačiau problemos neišsisprendė. Dabar matydama žmonių reakciją ir augantį nepakantumą gyvūnų gerovės pažeidimams  - kilo nedrąsi viltis, kad gal pagaliau mūsų valstybėje kažkas pasikeis į gera gyvūnų gerovės srityje.

Turėdama diplomuoto zooinžinieriaus kvalifikaciją norėčiau pasidalinti savo įžvalgomis dėl gyvūnų laikymo sąlygų minėtoje įstaigoje.

2010/2011 metų žiemą (datos tiksliai nepamenu) tuometinės Kauno miesto gyvūnų globos ir priežiūros tarybos pirmininkės Orintos Leiputės iniciatyva, po kelių gautų signalų, buvo inicijuotas gyvūnų laikymo sąlygų patikrinimas VšĮ „Ažuolyno meškučiai“ kartu su Kauno miesto VMVT. Aš buvau  tuometinės Kauno miesto gyvūnų globos ir priežiūros tarybos pirmininkės pavaduotoja ir minėtame patikrinime dalyvavau asmeniškai.

„Ažuolyno meškučiai“ tuomet buvo įsikūrę Juozapavičiaus prospekte. Pamatyti vaizdai mane sukrėtė. Buvo rastos dvi meškos. Jos buvo laikomos dviejuose atskiruose TRANSPORTAVIMO NARVUOSE tamsioje patalpoje. Narvai buvo akivaizdžiai, mano nuomone, per ankšti, kad gyvūnai galėtų normaliai judėti. Nebuvo jokio kraiko. Pažymėtina, kad VšĮ „Ąžuolyno meškučiai“ teritorijos kieme buvo įrengtas aptvaras meškų mocionui (judėjimui).

2010/2011 metų žiema buvo ypač snieginga, tad minėtame aptvare buvo didelės pusnys sniego ir per vidurį žmonių išmintas takutis nuo aptvaro vartų iki įėjimo į meškų laikymo patalpas. Aptvare nebuvo jokių meškų pėdsakų, tad man susidarė įspūdis, kad jos jokio mociono negauna.

Kai paklausiau N.Zobovo kodėl meškos negauna mociono, jis atsakė, kad jo  meškos žiemą miega. Man replikavus, kad jo laikomos meškos šiuo metu nemiega, jis teigę esą mes savo patikrinimu jas pažadinome. Tolimesnio bendravimo metu N.Zobovas netyčia prasitarė kad žiemos metu meškos yra dresuojamos ir dalyvauja pasirodymuose.

Aš susidariau nuomonę, kad gyvūnai nuolat laikomi netinkamai – tamsiose patalpose, ankštuose laikino transportavimo narvuose be kraiko ir negauna jokio mociono. VMVT nurodė N.Zobovui įrengti tinkamas meškų laikymo patalpas, bet, sprendžiant iš įvykių Klaipėdoje, niekas nepasikeitė.

Patikrinimo metu meškų narvuose nebuvo jokių indų su geriamuoju vandeniu. Paklausiau N.Zobovo, kodėl meškos neturi vandens, sekė gan įžūlus atsakymas – „Ar jos turėtų maudytis vandenyje?“.  Aiškinantis kuo meškos šeriamos, iš pašarų atsargų buvo aptikta tik kvietinių batonų, sausainių ir uogienės. Pats N.Zobovas teigė, kad esą ketvirtadieniais (patikrinimas vyko ketvirtadienį) jis paprastai perka pašarą, o mes savo patikrinimu jam sutrukdėme.

Tuomet VMVT specialistai paprašė pateikti gyvūnų šėrimui skirtų produktų įsigijimo dokumentus, tačiau N.Zobovas niekaip negalėjo prisiminti kur juos padėjęs. VMVT specialistai pasitenkino N.Zobovo teigimu, esą jis meškas šeria žuvimi, varške, kiaušiniais, kopūstais, morkomis, duonos gaminiais, uogiene, medumi. Man susidarė įspūdis, kad vargiai meškos gauna minėtų produktų, nes nerasta jokių likučių, išskyrus batonus, medų ir uogienę.

Patikrinimo metu vieną mešką N.Zobovas išvedė iš narvo, tad ją buvo galima apžiūrėti kiek geriau, nes, kaip minėjau gyvūnų laikymo patalpos buvo tamsios. Meškutė, nors ir būdama suaugusi, buvo labai maža, iš pažiūros galėjo sverti gal kiek daugiau nei 50 kg. Kailis buvo apsišėręs, išretėjęs, matėsi oda. Gyvūnas buvo kažkoks susirietęs, gailiai niurzgėjo. Man sudarė užskurdusio, blogai šeriamo ir laikomo, o gal net ir sergančio gyvūno įspūdį.

Pasidomėjau literatūroje bei pasikonsultavau su laukinių gyvūnų specialistais ir sužinojau, kad normali suaugusi rudoji meška žiemos pradžioje turi sverti apie 200 kg ir užsiauginti gerą, tankų kailį. Beje, minėta meškutė praėjus po patikrinimo gal porai mėnesių  krito nuo ūmaus gastroenterito, bent taip buvo teigiama skrodimo išvadoje. Teko pasikonsultuoti pas vieną kitą veterinarijos gydytoją ir sužinoti, kad jei gyvūnas gauna nepakankamai pašaro, jis tampa mažiau išrankus pašarui, to pasekoje gali kilti ūmus gastroenteritas.

Kad nebūčiau subjektyvi, pasiprašiau pažįstamų sudaryti galimybę patekti į tuo metu Kaune viešėjusio ir Kauno sporto halėje rengusio pasirodymus Maskvos cirko užkulisius ir pamatyti kaip ten laikomos meškos gastrolių metu. Pirmiausia kas mane labai nustebino – meškų dydis. Šių cirko meškų aukštis ties ketera siekė kone man iki peties. Jos buvo gero įmitimo, blizgaus tankaus kailio. Laikomos meškos buvo specialiame gal 30 kv.m pjuvenomis pakreiktame aptvare. Deja, viso to neteko pamatyti VŠĮ „Ažuolyno meškučiai“.

Aš manau, kad Klaipėdoje kilęs ažiotažas yra dėsningas – šiame internetiniame amžiuje kiekvienas gali pasižiūrėti garsiausių cirkų pasirodymus bei sulyginti ten dirbančių ir VŠĮ „Ąžuolyno meškučiai“ meškų išvaizdą. Deja, ne pastarųjų naudai.

Aš džiaugiuosi, kad mūsų tautiečiai tampa vis aktyvesni ir nelieka abejingi galimai kenčiančiam gyvūnui. Ko nepasakysi apie mūsų tarnybas. Kiek juokingai atrodo Klaipėdos VMVT viršininko teiginys, esą „Iš pažiūros meškos atrodo liesesnės, negu turėtų būti, jų kailis apsišėręs, tačiau dabar itin karšta ir tai pateisinama“.  https://www.lrytas.lt/gamta/fauna/2018/07/26/news/su-15-euru-bauda-nesutinkantis-zobovas-spruko-is-klaipedos-7073135/

Ar tikrai Klaipėdoje pasirodžiusi meškutė „tik kiek liesesnė“?  Kodėl be gyvūnų mylėtojų iniciatyvos mūsų atsakingos institucijos nesiima jokių veiksmų?

N. Zobovui skirta 15 eur bauda ir jo išvykimas iš Klaipėdos gyvūnų laikymo problemos neišspręs. Ar Klaipėdoje, ar Kaune ar dar kitur VšĮ „Ąžuolyno meškučiai“ gyvūnų sąlygos išliks tokios pačios tol, kol mūsų institucijos kokiu nors stebuklingu būdu nepradės dirbti savo darbo. Juk iki šiol niekas net nepasidomėjo Zobovo meškų įsigijimo teisėtumu, jau nekalbant apie šimpanzės Reginos istoriją.

Close